K aktualitě  - Teď už hraje za Spartu... není žádná fotografie
  • 13.9.2018
Zpět na aktuality

- Teď už hraje za Spartu...

Vojtěch Gornický se řadil k nejlepším fotbalistům píseckého FC v kategorii U15. Před novou sezonou nabral směr Praha a nyní své schopnosti rozvíjí ve sparťanské akademii.

Když mladí kluci sní ?o profesionální fotbalové kariéře, v představách nastupují za ty nejslavnější kluby světa, vyhrávají s nimi nejprestižnější soutěže a jsou oporami národních týmů. Než se ke svému cíli mohou reálně probojovat, musí někde cestu na vrchol začít.

Vojtěch Gornický dělal své první fotbalové krůčky v FC Písek. Žlutomodrým barvám byl až do konce sezony 2017/2018 věrný, protože práce s mládeží zde patří mezi priority. „Hrál jsem v Písku deset let. Začínal jsem, když mi bylo pět. Jsem odchovancem FC Písek a vůbec na nic si nemohu stěžovat. Budu na uplynulé roky vzpomínat jenom v dobrém. Během té dlouhé doby nás vedlo několik trenérů a možná na někoho zapomenu, ale určitě musím zmínit pány Šáchu, Říhu, Houdka nebo Poláška. Všichni byli v pohodě a myslím si, že mě hodně posunuli,“ říká Vojta, který po dlouhých letech poprvé změnil dres.

Z třicetitisícového města a z klubu s rodinnou atmosférou přestoupil do organizace, která se řadí mezi ty vůbec největší?a nejznámější v České republice. Už hraje za Spartu. „Je to pro mě velká výzva. Věřím, že se budu neustále zlepšovat a že mi zkušenost ze Sparty hodně dá,“ doufá mladý písecký odchovanec, že směr, kterým se vydal, je správný a posune ho zase o trochu blíže ke splnění snu, který se příliš neliší od těch, jež mají jeho fotbaloví vrstevníci. „Rád bych ve fotbale něco dokázal. Nabízí se dráha profesionálního fotbalisty, která je snem asi každého kluka a u mě to není jinak. Rád bych se fotbalem živil a věnoval se mu naplno. Snad to všechno dobře dopadne,“ potvrzuje.

Zkušenosti už nějaké nasbíral a dokáže se prosadit i na mezinárodních akcích. Cizí mu není ani střílení gólů, jak sám prozradil: „V kategorii U13 jsme jeli jako jihočeský výběr na turnaj do Berlína, získal jsem cenu pro nejlepšího hráče turnaje a v loňském roce jsem byl v Písku nejlepším střelcem.“

Úspěch však není zadarmo a nic nepřichází jen tak. Ani sportovci s velkým talentem nemají nic jistého, když na sobě nebudou dále pracovat, pravidelně se zlepšovat a správně o tom všem přemýšlet. Ví to i Vojta Gornický, který šel do neznámého prostředí, které je navíc vysoce konkurenční. Vždyť jenom před aktuální sezonou přišlo do sparťanské akademie devět nových hráčů z jiných klubů a celkem jich dvacet jedna doplňuje odchovance pražského klubu. Jaký je tedy recept? „Makat co nejvíc na tréninku a přidávat si navíc. Pracovat na kondici, na technice s míčem, věřit si a mít fotbal rád,“ říká na závěr mladý fotbalista, který se pokusí zvládnout výzvu a ve Spartě uspět.

Autor: Petr Brůha
Foto: SpartaForever.cz

Přejděte na začátek